Click here to find a crew!

Finding a crew is easy with our map!

Branch Rover Council

As Rover Scouts is a self-governing Section of the Scouts framework, the Rovers themselves take lead and provide direction and policy decisions which affect all Rovers in alls Crews in South Australia. The South Australian Branch Rover Council is the body where the decisions are made and implemented.

The BRC Executive includes the elected positions of Chairman, Executive Officer, Treasurer, Activities Officer, Program Officer, Membership Officer, Promotions Officer and Quartermaster, along with the Branch-appointed Commissioner of Rovers and when appropriate the Assistant Branch Commissioner Rovers. The BRC Executive may also co-opt Supporting roles and Project Officers as required. 

Each Executive member has a specific set of responsibilities to fulfil throughout their term of office and, on top of their individual roles, the Executive meets monthly to ensure the smooth running of bi-monthly BRC meetings, and bi-monthly Informal meetings, and to discuss sectional issues.

Nominations for all BRC Executive positions, excluding Chairman, open at the April Business meeting and are elected at the June meeting during the AGM. The BRC Chairman opens at the February Business meeting, and is elected at the April meeting. 

2017-2018 Executive
Chairman Alex Warin Buffalo
Executive Officer Oliver Morgan Aesir
Treasurer Freya Lamacraft Kullari
Quartermaster Kaleb James Howlers
Program Officer Thomas Milham The Black Knight
Membership Officer Martyn Pilgrim Lones
Activities Officer Rebekah Hobbs HaVaC
Promotions Officer Reece Grimshaw Howlers
Rover Section Commissioner Team
Branch Commissioner Simon Frederick
Assistant Branch Commissioner Lauren Vilanova
Support Roles
Project Commissioner Rover Centenary Caite Metcalfe Flash
Merchandise Johanna Huffa Flash
Social Media Caitlin Polack HaVaC
Webmaster Scott Lamacraft Kullari

 

National Rover Council

The Rover section is coordinated nationally by the National Rover Council (NRC) which meets once a year in January. The NRC consists of two delegates and the Branch Commissioner - Rovers from each state, an elected Chairperson, Vice Chairperson and Training Officer along with the Chief Commissioner of Australia and members of their team. Each state is also permitted to have two observers who may attend the meeting but they must have reasonable cause to be present.

The South Australian delegates are the BRC Chairperson and Vice Chairperson and nominations for observers can be made before the AGM in November.

Some functions of NRC include:

• Exchange of information between Branches on matters relating to the Rover section.
• Promotion, extension and development of Rovering within each Branch.
• Assistance with the planning of National Rover Moots and/ or National Rover Projects.
• Assistance in the planning of major service and exploration activities on a national basis.
• Provision of advice on sectional policy.
• Preparation and publication of books, periodicals and pamphlets on aspects of Rovering in Australia.

For more information visit the National Rover Website: http://www.rovers.com.au

Past BRC

The Executives of the Branch Rover Council from 1979 to present day are listed here for historical purposes.

2016-2017 Executive
Chairman Rebekah Hobbs HaVaC
Executive Officer Thomas Milham The Black Knight
Treasurer Freya Lamacraft Kullari
Quartermaster Alan Goldfinch Aesir
Development Officer Catie Metcalfe Flash
Activities Officer Alex Warin Buffalo
Promotions Officer Peter Cheyne (Jun - Dec) Flash
  Sébastien Terreux (Feb - Jun) Flash
2015-2016 Executive
Chairman Simon Barnett Flash
Executive Officer Danielle Bougourd HaVaC
Treasurer / Quartermaster Lachie Harper Aesir
Development Officer Lloyd Ings Flash
Activities Officer April Hancock Buffalo
Promotions Officer Rebekah Hobbs  HaVaC 
2014-2015 Executive
Chairman Josh Smart HaVaC
Executive Officer Catie Metcalfe Flash
Treasurer James Love The Black Knight
Development Officer John Hooper Bloo
Activities Officer Colin Curtis Kullari
Promotions Officer Ray Cullen Flash
Quartermaster Vacant  
2013-2014 Executive
Chairman Dylan Hunt Flash
Vice Chairman Josh Smart HaVac
Treasurer Jack Bruce Bloo
Activities Officer John Hooper Bloo
Development Officer Ben Phillips Bloo
Assistant Development Officer Catie Metcalfe Flash
Communications Officers Lizz Affleck Flash
  Jessica Tsakiris (Resigned) Flash
Branch Commissioner John McTier  
Assistant Branch Commissioner Simon Frederick  
BRC Secretary Lizz Affleck Flash
BRC Quartermaster Trenn Stringer

Buffalo

     
2012-2013 Executive
Chairperson PJ (Paul) Perry Sixty 4
Vice Chairperson Alex Newbold  
Treasurer Jack Bruce Bloo
Activities Officer John Hooper Bloo
Development Officer Simon "Dot" Barnett Flash
Assistant Development Officer Adam Spencer Bloo
Branch Commissioner Paul Hutchins  
Assistant Branch Commissioner Simon Frederick  
BRC Secretary Lizz Affleck/ Stacey Hardaker Flash/ The Black Knight
BRC Quartermaster Matthew Coombe Sixty 4
BRC Webmaster / Communications Officer Patrick Smith Bloo
BRC Assistant Communications Officer Josh Smart HaVaC
BRC Email Moderator Jack Bruce

Bloo

     
2011-2012 Executive
Chairperson Toby Phillips Flash
Vice Chairperson PJ (Paul) Perry Sixty 4
Treasurer George McLoughlin Flash
Activities Officer Simon Thompson/John Hooper Flash/Bloo
Development Officer Dylan Hunt Flash
Branch Commissioner Paul Hutchins  
Assistant Branch Commissioner Simon Frederick  
BRC Quartermaster Matthew Coombe Sixty 4
     
2010-2011 Executive
Chairperson Andrew Tremain Flash
Executive Officer Phoebe Hill Sixty 4
Treasurer Toby Phillips Flash
Activities Officer Matthew Holt Kullari
Development Officer Callan Bray Ace
Branch Commissioner Paul Hutchins  
BRC Quartermaster Matthew Coombe Sixty 4
     
2009-2010 Executive
Chairperson Andrew Tremain Flash
Executive Officer Nellie Lapanowski Ace
Treasurer Sam Begg Pine Forest
Activities Officer Cameron Roy Aesir
Development Officer Alec Donnon Aesir
Branch Commissioner Paul Hutchins  
BRC Quartermaster Brendan Delsar Pine Forest
     
2008-2009 Executive
Chairperson Laura Unger Bloo
Executive Officer Anton Steketee Flash
Treasurer Sam Begg Pine Forest
Activities Officer Cameron Roy Aesir
Development Officer Vacant  
BRC Membership & Crew Dev. Officer Vacant  
Branch Commissioner Paul Hutchins  
     
2007-2008 Executive
Chairperson Lauren Vilanova (née Parham) Bloo
Executive Officer Julian Stone Pine Forest
Treasurer Chloe Stewart Pine Forest
Activities Officer Minky Cockshell Kullari
Development Officer Laura Unger (née Taylor) Bloo
Branch Commissioner Paul Hutchins  
     
2006-2007 Executive
Chairperson Lauren Parham Bloo
Executive Officer Vacant (Lesley Burge part term) Port Noarlunga
Treasurer Vacant (Kerry Green part term) Port Noarlunga
Activities Officer Julian Stone Pine Forest
Development Officer Simon Thompson Flash
Branch Commissioner Paul Hutchins  
     
2005-2006 Executive
Chairperson Wayne Vilanova Bloo
Vice Chair Chris Wilkie Ridgehaven
Secretary Caitlin Stone Sixty 4
Treasurer Michael Smith Blackburn
Membership Officer Lauren Parham Bloo
Activities Officer Julian Stone Pine Forest
Promotions Officer Stuart Freckelton Aesir
Branch Commissioner Peter Hann  
     
2004-2005 Executive
Chairperson Wayne Vilanova Bloo
Vice Chair    
Secretary Laura Taylor Kullari
Treasurer Aaron Meola Aesir
Membership Officer Lauren Parham Bloo
Activities Officer Ruth Wright Lones
Promotions Officer Chris Wilkie Ridgehaven
Branch Commissioner Peter Hann  
     
2003-2004 Executive
Chairperson Robert Unger Pine Forest
Vice Chair Wayne Vilanova Bloo
Secretary    
Treasurer Damian Thorpe Ridgehaven
Membership Officer Andrew Veimuli Ridgehaven
Activities Officer Craig Parsons Bloo
Promotions Officer Minky Cockshell Anstey
Branch Commissioner Peter Hann  
     
2002-2003 Executive
Chairperson Robert Unger Pine Forest
Vice Chair Andrew Veimuli Ridgehaven
Secretary Michaelia Cockshell Anstey
Treasurer Damian Thorpe Ridgehaven
Membership Officer Wayne Vilanova Bloo
Activities Officer Laura McMahon Pine Forest
Promotions Officer Bonwen Lee GRovers
Branch Commissioner Peter Hann  
     
2001-2002 Executive
Chairperson Gavin Owen Athelstone
Vice Chair Daniel Salmond Pine Forest
Secretary Laura McMahaon Pine Forest
Treasurer Robert Unger Pine Forest
Membership Officer Matthew Anderson Kullari
Activities Officer Heather Morrison Pine Forest
Promotions Officer Sam Edwards GRovers
Branch Commissioner Peter Hann  
     
2000-2001 Executive
Chairperson Simon Frederick Athelstone
Vice Chair Gavin Owen Athelstone
Secretary Karen Smith Blackburn
Treasurer Amanda Freund  
Membership Officer Matthew Anderson Kullari
Activities Officer Heather Morrison Pine Forest
Promotions Officer Adrian Geerlings Unley
     
1999-2000 Executive
Chairman Heather Merrett  
Vice Chairman Simon Frederick  
Secretary Karen Lee  
Treasurer Amanda Freund  
Activities Officer Cara Fraser  
Promotions Officer Dan Newson  
Membership Officer Karen Smith  
Branch Commissioner Peter Hann  
     
1998-1999 Executive
Chairman Daryl Morgan  
Vice Chairman Heather Merrett  
Secretary Naomi Czornohalan  
Treasurer Tara Malone  
Activities Officer James Czornahalan  
Promotions Officer Dan Newson  
Membership Officer Simon Frederick  
Branch Commissioner Peter Hann  
     
1997-1998 Executive
Chairman Colin Hinze  
Vice Chairman Matt Rungie  
Secretary Karen Lee  
Treasurer Andrew McDonnell  
Activities Officer Daryl Morgan  
Promotions Officer Louise Hollar  
Membership Officer Leonie Messer  
Branch Commissioner Scott Rickards  
     
1996-1997 Executive
Chairman Ben Walsh  
Executive Officer Helen Knight  
Secretary Leanne Humphries  
Treasurer Andrew McDonnell  
Activities Coordinator Ben Kiely  
Promotions Officer Louise Hollar  
N.R.C. Delegate Harry Driscole  
Branch Commissioner Scott Rickards  
     
1992-1993 Executive
Chairperson Sue Ding  
Executive Officer Angela Reid  
Secretary Cassie Errey  
Treasurer Michael Hall  
Activities Coordinator Paul Hoey  
Promotions Officer Nicole Wylie-Wadrop  
N.R.C. Delegate Wendy Hutchin  
Branch Commissioner Scott Rickards  
     
1991-1992 Executive
Chairperson Sue Ding  
Executive Officer Nicole Wylie-Wadrop  
Secretary Sue Arthur  
Treasurer Michael Hall  
Activities Coordinator Wayne Armitage  
Promotions Officer Phil Tuck  
N.R.C. Delegate Wendy Hutchin  
Branch Commissioner Scott Rickards  
     
1988-1989 Executive
Chairman Gerard Rankin  
Deputy Chairman Steve Hornby  
Secretary Amanda Cox  
Treasurer Janine Elmes  
Activity Coordinator John McTier  
Promotions Officer Sue Hettner  
Branch Commissioner Scott Rickards  
Assistant Branch Commissioner Rob Mollison  
     
1987-1988 Executive
Chairman Steve Hastwell  
Deputy Chairman Steve Hornby  
Secretary Julie Francis  
Treasurer Amanda Cox  
Membership Officer Matthew Anderson  
Activity Coordinator Gerard Rankin  
Promotions Officer Donna Hourn  
N.R.C. Delegate Craig McPhee  
Branch Commissioner Scott Rickards  
Assistant Branch Commissioner Rob Mollison  
     
1986-1987 Executive
Chairman David Taylor  
Vice Chairman Keith Lowman  
Secretary Helen Harrison  
Treasurer Sue Williams  
Activities Coordinator Sue Hettner  
Promotions Officer Jacqui Wall  
N.R.C. Delegate Jim Roberts  
Branch Commissioner Peter Hann  
Assistant Branch Commissioner Rob Mollison  
     
1985-1986 Executive
Chairman Andrew Lawson  
Vice Chairman Hugh Coote  
Secretary Susan Parker  
Treasurer Paul Sansome  
Activities Coordinator Ryan Robertson  
Promotions Officer Stephanie Semczuk  
N.R.C. Delegate Steve Hastwell  
Branch Commissioner Peter Hann  
Assistant Branch Commissioner Rob Mollison  
     
1983-1984 Executive
Chairman Julie Robertson Bloo
Vice Chairman Brenton Whittenbury Davenport
Secretary Julie-Anne Adams Glanville Hall
Treasurer Raj Hillary Bloo
Activities Coordinator Scott Rickards Mirrabooka
Promotions Officer Anthony Stewart FC
N.R.C. Delegate Sally Hayden  
Branch Commissioner Peter Hann  
Assistant Branch Commissioner Rob Mollison  
     
1982-1983 Executive
Chairman Paul Hutchins Glanville Hall
Vice Chairman Julie Robertson Bloo
Secretary Steve Guerin Kullari
Minutes Secretary Henry Ehmann Mirrabooka
Treasurer Alan Jevons Ridgehaven
Executive Member John Clarke Berkley
Executive Member Ian Kennedy Glanville Hall
     
1981-1982 Executive
Chairman John Clarke Berkley
  Kathy Hayton  
  Angela Leach  
  Henry Ehmann Mirrabooka
  Richard Boulton Torrens Park
  Scott Rickards Mirrabooka
  David Keelan Kullari
     
1980-1981 Executive
Chairman Lynton Fuller  
1979-1980 Executive
Chairman Austin Taylor  
Get in touch with us
    • Location

      Scouts SA Headquarters
      211 Glen Osmond Road
      Frewville SA 5063

      Use the CREW finder for your closest Rover Crew
    • Contact us

    •